Gabinet
Kardiologiczno-Internistyczny

Klaudia Gieszczyk-Strózik

Jak wykonywać pomiar ciśnienia tętniczego krwi

Pomiar powinien być wykonywany w spokoju i w pozycji siedzącej, po co najmniej 3 minutowym odpoczynku. Ramię, na którym dokonywany będzie pomiar nie powinno być uciśnięte ubraniem i powinno swobodnie opierać się o podłoże. Mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi powinien znajdować się na wysokości serca. W przypadku stosowania aparatów nadgarstkowych należy unieść nadgarstek z aparatem na wysokość serca. W przypadku aparatów tradycyjnych ważne jest aby dolny brzeg mankietu znajdował się około 2-3 cm nad łokciem.
Kiedy należy wykonać badanie EKG?

 • Jeśli masz więcej niż 45 lat (bez względu na płeć)
 • Jeśli wystąpi u Ciebie ból w klatce piersiowej, duszność, nasilone zawroty głowy, uczucie “kołatania serca” lub stracisz przytomność
 • Jeśli lekarz zaleci Ci wykonanie tzw. testu wysiłkowego
 • Jeśli przygotowujesz się do operacji, a ze względu na swój wiek znajdujesz się w grupie ryzyka zachorowania na choroby serca (powyżej 45 roku życia).

 • Czy to atak serca?

  Jeśli odczuwasz dyskomfort w klatce piersiowej, ból promieniujący od klatki piersiowej do barku, ból szczęki czy też silne duszności nie zwlekaj dzwoń na pogotowie.
  Nieświadomość dotycząca ataku serca może przydarzyć się każdemu, gdyż nie zawsze towarzyszy mu silny ból w klatce piersiowej. O zawale mogą świadczyć chociażby trudności w oddychaniu, nagłe nudności czy omdlenia.
  Czy By-pass leczą miażdżycę?

  Wszczepienie by-passów to zabieg polegający na wycięciu od chorego na miażdżycę żyły z podudzia i wszczepia nad niedrożnymi naczyniami doprowadzającymi krew do serca. By-passy nie leczą miażdżycy. Odsuwają jednak widmo zawału serca. By-passy, tak jak inne naczynia krwionośne, mogą zarastać płytkami miażdżycowymi.